Typy i charakterystyka zaworów hydraulicznych
Układ hydrauliczny stanowi zespół elementów, które współpracują ze sobą, a każdy z nich pełni ważną dla całości funkcję. Wśród części konstrukcyjnych, przewodów wysokociśnieniowych, tłoków i złączek znajdują się także zawory hydrauliczne. Mogą one mieć różną budowę i zastosowanie.
Charakterystyka i rodzaje zaworów hydraulicznych
Zawór hydrauliczny to detal, który odpowiada za zamykanie i otwieranie przepływu cieczy. Jednocześnie wchodzi w skład układu, który działa w oparciu o energię sprężonej cieczy. Wyróżnia się cztery typy zaworów hydraulicznych.
-
Zawory ciśnieniowe
Praca układu hydraulicznego polega na wykorzystaniu własności cieczy sprężonej do określonego ciśnienia. W każdym układzie, w którym występuje ciśnienie cieczy lub gazu istnieje ryzyko, że wzrośnie ono do poziomu, jaki zagraża stabilności całego układu. Rozwiązaniem w takich sytuacjach jest zawór ciśnieniowy, który umożliwia wypuszczenie pewnej ilości cieczy lub gazu z układu i przywrócenie mu odpowiedniego środowiska pracy. Zawory hydrauliczne ciśnieniowe to jednocześnie zawory bezpieczeństwa.
-
Zawory sterujące przepływem
Układ hydrauliczny może pracować z bardzo zróżnicowaną mocą, a jest ona uzależniona głównie od szybkości przepływu cieczy. Tym czynnikiem steruje zawór hydrauliczny, który pozwala na zwężenie światła przewodu lub jego rozszerzenie i jednoczesne przyspieszenie tempa pracy siłownika. Tego typu zawory pozwalają na płynną bezstopniową regulację. W praktyce stosuje się zarówno ich wersje dławiące, jak i dławiąco-zwrotne.
-
Zawory kierunkowe
Tego typu zawory montowane są w złożonych układach hydraulicznych, w których medium może przepływać różnymi przewodami – zależnie od potrzeb. Konstrukcja zaworu może mieć formę trójdrogową, czterodrogową, sześciodrogową itp. – w zależności od stopnia złożoności układu. Dzięki odpowiedniemu położeniu medium wpuszczane jest do konkretnego przewodu hydraulicznego.
-
Zawory sterujące ruchem
Do tej kategorii zaliczane są między innymi zawory zwrotne, których celem jest zabezpieczenie układu hydraulicznego przed cofaniem się medium, jego przepływem w niewłaściwym kierunku, a także zbyt intensywnym przepływem, który prowadzi do nadmiernego wzrostu ciśnienia cieczy.