Główne rodzaje zaworów hydraulicznych

Zawory hydrauliczne występują we wszystkich układach hydraulicznych jako jedne z głównych elementów konstrukcyjnych. Mają one na celu m.in. kontrolowanie regulacji parametrów i specyfiki przepływu, sterowanie kierunkiem przepływu oraz ruchem odbiorników. Niektóre rodzaje zaworów mają też za zadanie zabezpieczanie układu.

Różne typy zaworów hydraulicznych

Ze względu na pełnioną funkcję zawory hydrauliczne możemy podzielić na trzy najważniejsze typy:

  • Zawory sterujące kierunkiem przepływu występują najczęściej w układach hydraulicznych. Zgodnie z nazwą ich głównym zadaniem jest sterowanie kierunkiem przepływu, co oznacza, że odpowiadają za rozprowadzanie cieczy roboczej do właściwych gałęzi układu. Do grupy zaworów sterujących kierunkiem przepływu możemy zaliczyć rozdzielacze hydrauliczne i zawory odcinające przepływ.
  • Zawory sterujące ciśnieniem mają za zadanie sterowanie ciśnieniem w układzie hydraulicznym, czyli m.in. ograniczania ciśnienia maksymalnego, zapobiegania uszkodzeniu podzespołów w układzie itp. W tym przypadku możemy wyróżnić następujące rodzaje, m.in. zawory bezpieczeństwa i zawory przelewowe, zawory redukcyjne, zawory przełączające i zawory regulujące ciśnienie.
  • Zawory sterujące natężeniem przepływu stosowane są do regulacji wartości strumienia oleju hydraulicznego lub innej wykorzystywanej cieczy roboczej, która dostarczana jest do odpowiedniego odbiornika (np. cylindra hydraulicznego). Do tego rodzaju zadań wykorzystywane są przede wszystkim zawory dławiące, regulatory przepływu, dzielniki strumienia.

Wymienione powyżej grupy zaworów hydraulicznych nie są jedynymi, z jakimi możemy obecnie się spotkać. W powszechnym użyciu jest bardzo wiele innych zaworów hydraulicznych wykorzystywanych do różnych celów. Współcześnie firmy specjalizujące się w produkcji i sprzedaży zaworów oferują wiele nowoczesnych i zaawansowanych rozwiązań w dziedzinie hydrauliki siłowej. Określając trafnie parametry i oczekiwane funkcje zaworu można dobrać idealny produkt do wykonywanych prac.