Przykłady zastosowania siłowników hydraulicznych

Siłowniki hydrauliczne bardzo często określane są mianem silników hydrostatycznych lub cylindrów hydraulicznych (zależnie od wykonywanego ruchu podczas pracy). Obecnie stosowane są w różnorodnych systemach znajdujących się w wielu maszynach i urządzeniach. Przykładowo, występują w systemie otwierania i zamykania w drzwiach, oknach czy bramach, stosowanych przez nas na co dzień. Niebagatelna jest ich rola również w środowisku przemysłowym.

Warto przy tym pamiętać, że siłowniki nie są urządzeniami jednorodnymi. Szerokie zastosowanie oznacza różnorodność w zakresie konstrukcji i działania siłowników. Możemy więc wyróżnić siłowniki jednostronnego i dwustronnego działania z łożyskiem jednostronnym lub dwustronnym, a także siłowniki teleskopowe, tandemowe i podwójne. Każdy z tych rodzajów cechuje się nieco inną specyfiką działania, a więc nadaje się do nieco innego zastosowania.

Jakie jest zastosowanie siłowników hydraulicznych?

Zastosowanie siłowników hydraulicznych jest bardzo szerokie. Właściwie z całym przekonaniem można stwierdzić, że w większości dziedzin naszego życia można się z nimi spotkać. W końcu podnośniki czy różnorodne systemu zamykające i otwierające stosowane są powszechnie. Siłowniki hydrauliczne to standard w takich branżach jak pożarnictwo, budownictwo czy mechanika samochodowa.

Przede wszystkim należy pamiętać, że siłowniki hydrauliczne wyróżniają się stosunkowo dużą mocą, w związku z czym nadają się do zastosowania wszędzie tam, gdzie konieczna jest wyjątkowa siła. Przykładowo, wykorzystywane są do pracy ciągłej w środowisku przemysłowym przy wysokim ciśnieniu nominalnym. Stosowane są w licznych urządzeniach, takich jak prasy hydrauliczne i walcarki hutnicze. Występują jako istotny element zabezpieczeń chłodni czy pomieszczeń, w których muszą być zachowane specjalne warunki.

Warto jednak pamiętać, że bez względu na specyfikę zastosowania, siłowniki mogą ulegać pewnym awariom, których przyczyną może być np. powstawanie nieszczelności pozbawiających je mocy roboczej. Bardzo ważne są więc odpowiednio wykonywane zabiegi konserwacyjne, a także profesjonalne naprawy.