siłownik teleskopowy

Siłownik teleskopowy – więcej mocy w jednym cylindrze

Siłowniki są urządzeniami, które mogą wykonywać pracę w zastępstwie nawet największych maszyn. Ich możliwości sięgają setek, a nawet tysięcy kilogramów udźwigu lub nacisku, dzięki czemu radzą sobie nawet z najtrudniejszymi, najbardziej opornymi materiałami.

Siłownik – niezawodny w każdej sytuacji

Urządzenia, maszyny i narzędzia hydrauliczne można spotkać niemal w każdej dziedzinie produkcji i usług. Wykorzystywane są na liniach produkcyjnych, na placach budowy, w transporcie i przetwórstwie, a także w rolnictwie, górnictwie i komunikacji. O siłowniku można powiedzieć, że stanowi rozwiązanie każdego problemu, z jakim nie poradzi sobie człowiek lub inna maszyna. Przyczyną takiego stanu rzeczy są dwa elementy – po pierwsze gigantyczna ilość energii zmagazynowanej w sprężonej cieczy, która jest przetwarzana na energię mechaniczną i pracę, a po drugie nieograniczone możliwości modyfikowania konstrukcji siłowników. Obok klasycznych cylindrów wyróżnia się też modele z dwoma tłokami, czyli siłowniki dwustronnego działania, które doskonale sobie radzą z bardzo masywnymi konstrukcjami. Ich zaletą jest podwójna siła wzajemnie uzupełniających się tłoków. Do wyjątkowych zaliczane są też siłowniki teleskopowe.

Zalety siłowników teleskopowych

Budowa tego typu urządzeń jest nieco bardziej skomplikowana od tradycyjnych, prostych cylindrów. W przybliżeniu ich konstrukcja przypomina nieco antenę radiową lub samochodową, którą wyciąga się w górę poprzez wysuwanie jednego elementu z drugiego. Stopień zaawansowania konstrukcji siłownika jest znacznie wyższy, bowiem poszczególne cylindry umieszczone jeden w drugim, pomimo mobilności, zachowują szczelność całego układu.

Najważniejszą zaletą siłowników teleskopowych jest możliwość wysokiego podnoszenia przedmiotów przy niewielkiej wysokości początkowej. W tradycyjnych modelach cylindrów zazwyczaj wymiary obudowy uniemożliwiają wsunięcie urządzenia w niewielkie, ciasne wnęki. Cylinder teleskopowy nie tylko się w nich zmieści, ale też znacznie wyżej uniesie dany element. Innym atutem takich siłowników jest szeroki zakres pracy, bowiem poszczególne części wysuwają się stopniowo. Umożliwia to regulowanie wysokości podnoszenia na dowolnym poziomie.