hydraulika siłowa

Hydraulika siłowa i jej zastosowanie

Hydraulika jest dziedziną, która zajmuje się wszelkiego typu instalacjami służącymi do przechowywania i transportu cieczy. Jednym z jej działów jest tzw. hydraulika siłowa. Obejmuje ona obszar tworzenia oraz wykorzystywania układów hydraulicznych w pracy maszyn i urządzeń przemysłowych.

Co to jest hydraulika siłowa?

Kiedy słyszymy o hydrauliku, zazwyczaj nasuwa nam się obraz specjalisty, który w ubiegłym miesiącu naprawiał nam kran lub też instalował wodociąg w nowym budynku mieszkalnym. Zakres hydrauliki jest jednak o wiele szerszy i nie odnosi się wyłącznie do domowych instalacji wodnych. Wyspecjalizowana dziedzina, którą jest hydraulika siłowa zajmuje się potencjałem, jaki kryją w sobie sprężane i rozprężane ciecze. Odpowiednio wykorzystane potrafią wykonywać pracę niewspółmierną do możliwości człowieka, unosząc tysiące kilogramów lub pracując z niewiele mniejszym naciskiem. Znajdują one szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, w konstrukcji maszyn i w transporcie. Ich podstawową zaletą jest bezpieczeństwo pracy w sytuacjach, w których występuje wysokie zagrożenie wybuchem lub pożarem.

Zastosowanie hydrauliki siłowej

Elementy hydrauliki siłowej mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, między innymi w konstrukcji: maszyn przemysłowych, rolniczych, górniczych, w samochodach i maszynach budowlanych oraz w dziesiątkach innych miejsc. Najczęściej wykorzystywane to:

  • podnośniki i prasy hydrauliczne,
  • narzędzia warsztatowe z napędem hydraulicznym,
  • urządzenia hydrauliczne do wyładowywania wywrotek,
  • podwozia samolotów,
  • siłowniki w systemach zamykania drzwi,
  • zawory hydrauliczne

Podstawową zaletą narzędzi i urządzeń z napędem hydraulicznym jest ich ogromna siła. Podnośnik cylindryczny może unieść nawet kilkaset ton na niewielkim, teleskopowym słupku. Niezwykłe możliwości mają przecinaki do kabli czy rozpieraki stanowiące wyposażenie straży pożarnej lub instalatorów. Drugą istotną cechą takiego sprzętu jest całkowity brak iskier, które w przeciwieństwie do urządzeń hydraulicznych generują narzędzia elektryczne. Dzięki tej cesze można je wykorzystać w pomieszczeniach wysokiego ryzyka, jak stolarnie, lakiernie czy warsztaty, w których operuje się środkami łatwopalnymi.