łożysko przegubowe

Specyfika łożysk przegubowych

Łożyska przegubowe zaliczamy do kategorii łożysk ślizgowych, które są wyposażone w elementy kuliste ze ślizgającą się powierzchnią. Z uwagi na swoją budowę łożyska przegubowe znajdują zastosowanie w konstrukcjach, w których istnieje konieczność przenoszenia dużych obciążeń. Łożysko przegubowe wykonuje ruchy obrotowe oraz wychylające.

Jak zbudowane jest łożysko przegubowe?

Łożyska przegubowe są zbudowane jedynie z dwóch pierścieni. Modele łożysk, które przeznaczone są do większych obciążeń lub pracujące przy jednokierunkowym ruchu obciążenia, wyposażone są w specjalne szczeliny i uwypuklenia do zbierania substancji smarującej. Taka budowa wiąże się z faktem, iż łożyska przegubowe stosowane są w maszynach, przy których niezbędne jest zapewnienie jak najlepszego działania i ochrona poszczególnych części łożyska przed ścieraniem nawet przy bardzo niskiej ilości smaru. Z tego też powodu w procesie produkcji łożyska poddaje się zmianom w ich budowie, dzięki którym siły tarcia i zjawisko ścierania są zdecydowanie zmniejszone.

Co więcej, bieżnia jest fosforowana (pokryta ochronną powłoką mieszanki fosforanów i kwasu fosforowego). Właśnie z tego powodu łożysko staje się odporne na rdzę i temperaturę. Jako substancje smarujące wykorzystywane są smary stosowane do konstrukcji ruchowych.

Pierścienie w łożyskach przegubowych są nierozłączne. Linia ich przebiegu powinna pozostać wolna od jakichkolwiek obciążeń. Kluczowe znaczenie ma miejsce nacisku podczas umieszczania łożyska w zabudowie. Zgodnie z zaleceniami specjalna tuleja, w którą wkładane jest łożysko, powinna napierać jedynie na pierścień zewnętrzny. Ale przy osadzaniu łożyska na wale nacisk powinien obejmować wyłącznie pierścień wewnętrzny.

Zastosowanie łożysk przegubowych

Łożyska przegubowe są w stanie wytrzymać duże obciążenia. Używane są do wyrobu instrumentów muzycznych, specjalistycznego sprzętu medycznego, w produkcji tytoniu oraz opakowań. Łożyska przegubowe znajdują powszechne zastosowanie w branży motoryzacyjnej i kolejowej. Korzystają z nich również przedsiębiorstwa specjalizujące się w obróbce drewna. Odpowiednie miejsce zastosowania łożyska w dużej mierze determinują cechy, które zostaną mu nadane. Niektóre modele łożysk są odporne na brud, wysokie temperatury, drgania w swoim otoczeniu oraz działanie kwasów (np. w przemyśle spożywczym).