Agregat hydrauliczny – zasilanie urządzeń w medium robocze
Agregat zazwyczaj kojarzy nam się z urządzeniem, które produkuje energię elektryczną. W przypadku urządzeń hydraulicznych celem jest jednak zasilanie cieczą odbiorników takich jak pompy, prasy czy siłowniki. Zasilacze pracują w oparciu o silnik elektryczny lub spalinowy.
Zadania agregatu hydraulicznego
Agregaty lub zasilacze hydrauliczne przeznaczone są do przesyłania medium pod określonym ciśnieniem roboczym, a w konsekwencji – do uzupełniania niedoborów w układzie danego urządzenia. Do najczęściej wykorzystujących taką formę wspomagania elementów należą siłowniki lub silniki hydrauliczne, które stanowią napęd maszyn budowlanych – wiertnic, wibromłotów, młotów hydraulicznych, maszyn rolniczych, leśnych, drogowych, sprzętu do prac kanalizacyjnych i wielu innych.
Podstawą pracy takiego sprzętu jest utrzymanie stałego ciśnienia oleju, które może ulegać spadkowi w wyniku zużywania się cieczy roboczej. Dzięki agregatowi płyn jest systematycznie uzupełniany do poziomu, który gwarantuje sprawną pracę narzędzia. Nowoczesne zasilacze hydrauliczne mogą być wyposażone w kilka pomp, które niezależnie dostarczają olej do różnych układów zamkniętych.
Cechy charakterystyczne agregatu hydraulicznego
Zasilacze hydrauliczne nie są jednakowe, chociaż zasada ich działania i zastosowanie jest bardzo podobne. O charakterze i konstrukcji urządzenia decydują takie elementy jak:
- liczba oraz rodzaj pomp hydraulicznych, jakie będą zasilane przez jedno urządzenie,
- typ silnika oraz jego moc znamionowa,
- wydajność urządzenia i ciśnienie robocze dostarczanego medium,
- rodzaj zabudowy agregatu – stacjonarny, przenośny, na przyczepce, wyciszony, na wzmocnionej ramie itp.,
- rodzaj bloku zaworowego,
- długość przewodów ciśnieniowych,
- typ szybkozłączy,
- rodzaj i możliwości systemu sterowania.
Specyfiką zasilaczy hydraulicznych jest możliwość ich indywidualnego projektowania. Dzięki tej własności zarówno konstrukcją, jak i mocą oraz zaawansowaniem technologicznym są dostosowane do potrzeb konkretnych zakładów produkcyjnych. Przykładowo nasza firma Wropol Engineering projektuje i buduje agregaty do zasilania ruchomych podłóg, dużych obrabiarek próżniowych, rozdrabniaczy wałowych, urządzeń laboratoryjnych, kurtyn ochronnych na salach operacyjnych i wiele innych.